سرخط خبرها
خانه » فارسی » اخبار » افتخار آفرینی آقایان میلاد یاوری و محمدرضا خانی در سیزدهمین المپیاد دانشجویی کشور

افتخار آفرینی آقایان میلاد یاوری و محمدرضا خانی در سیزدهمین المپیاد دانشجویی کشور

میلاد یاوری و محمدرضا خانی دانش آموختگان مرکز شهید بهشتی نیشابور در سیزدهمین المپیاد دانشجویی کشور موفق شدند به ترتیب مقام اول المپیاد مهندسی شیمی و مقام دوم المپیاد مهندسی کامپیوتر را کسب نمایند. المپیاد دانشجویی هر ساله در تعدادی رشته دانشگاهی بر گزار می شود. تاکنون سیزده دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور از سال ۱۳۷۵ بوسیله سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شده است. با توجه به هدف گسترش هر چه بیشتر المپیاد و برگزاری آن در رشته های مختلف و در سطوحی گسترده تر ، المپیاد ابتدا در ۶ رشته برگزار شد و در حال حاضر در ۱۶ رشته برگزار می­شود.

دانشجویان سال سوم به بالای رشته­ های مشمول المپیاد، می توانند در المپیاد دانشجویی شرکت کنند. المپیاد به دو روش متمرکز و غیر متمرکز برگزار خواهد شد. رتبه های اول تا سوم آزمون نهایی عضو بنیاد ملی نخبگان می شوند. بنیاد ملی نخبگان برای اعضای خود تسهیلاتی در نظر می گیرد که برای مثال انجام خدمت سربازی با دادن یک پروژه و یا خروج از کشور بدون دادن وثیقه از این نمونه است. همچنین به جز المپیادهای دانشجویی، بنیاد ملی نخبگان از بین افراد برتر کنکور سراسری دانشجویان برتر که دارای مقاله معتبر و همچنین برگزیدگان جشنواره های معتبرعلمی عضو می پذیرد.

روش متمرکز: دانشجویان سال سوم به بالای مقطع کارشناسی با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد (به منزله آزمون مرحله اول المپیاد) علاقه مندی خود را اعلام می دارند در صورت کسب حد نصاب نمره علمی (بدون اکتساب معدل) به مرحله دوم یا مرحله نهایی راه می یابند.معمولا تعداد این افراد ۱۵ نفر هستند.

روش غیر متمرکز: دانشجویان سال سوم به بالای مقطع کارشناسی با شرکت در آزمون المپیاد می­توانند در المپیاد شرکت کنند. در این روش در همه رشته های المپیاد، دانشگاههای کشور به ۷ قطب دانشگاهی تقسیم می شوند و تیم­های معرفی شده هر دانشگاه که شامل چند دانشجوی برتر رشته می باشند ابتدا در مرحله نیمه نهایی و در قطب­های شش گانه به طور همزمان با یکدیگر به رقابت می پردازند . سپس برگزیدگان هر قطب از مرحله نیمه نهایی المپیاد، در کنار برگزیدگان مرحله اول المپیاد دانشجویی که از طریق المپیاد متمرکز معرفی می­شوند در آزمون نهایی شرکت می کنند.

جامعه دانش آموختگان سمپاد این موفقیت بزرگ را به این دو عزیز و خانواده محترمشان تبریک گفته و برای آنها آروزی توفیق روز افزون و کسب مدارج بالاتر را دارد.